Pielęgnacja drewna i mebli drewnianych

Drewno (i meble wykonane z tego surowca) wraz z upływem lat nabiera charakteru. Właśnie dlatego wielu z nas decyduje się na zakup produktów z tego surowca. Kupując meble musimy mieć jednak świadomośc, że z biegiem czasu na powierzchni mebli mogą pojawiać się “ślady czasu”, które niekoniecznie są przez nas pożądane. Zmianie może również ulec matowość lub nabłyszczenie powierzchni mebli. Właśnie dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja mebli z litego drewna.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na podstawowych zasadach dotyczących pielęgnacji mebli. Już niedługo na blogu pojawią się kolejne wpisy dedykowane meblom lakierowanym, woskowanym czy olejowanym.

Nowoczesna szafka z litego drewna na stalowej ramie, idealna do nowoczesnych wnętrz

Odkurzanie:

Systematyczne czyszczenie z kurzu to podstawa. Najlepiej nadaje się do tego odkurzacz. Należy jednak pamiętać, aby wyposażyć go w końcówkę z miękką szczotką ( zwykłą końcówką narażamy meble na zarysowania)

Woda:

Drewno nie lubi wody. Nigdy nie czyść mebli drewnianych mokrą ściereczką. Używaj zawsze lekko wilgotnej ściereczki (po przetarciu mebli wilgotną ścierką, należy wytrzeć ich powierzchnię do sucha). W przypadku gdy coś się rozleje na drewnianym stole- plamę należy usunąć natychmiast.

Drewno z łódek flisackich.

Temperatura:

Drewniane meble nie lubią wysokich temperatur. Kontakt z gorącymi przedmiotami może skutkować natychmiastowym powstawaniem przebarwień na powierzchni. Niestety przebarwienia te wnikają głęboko w strukturę drewna- w efekcie trudno jest je później usunąć. Unikaj stawiania gorących naczyń bezpośrednio na blacie.

Najlepsze warunki dla drewnianych mebli to wilgotność w okolicach 60% oraz temperatura 15-30 stopni.

Stół w stylu skandynawskim. Sęki

Preparaty:

Podstawowa zasada dotycząca preparatów: nie nanoś preparatu bezpośrednio na mebel. Nasącz nim ściereczkę i dopiero wówczas przystąp do czyszczenia.

Pamiętaj aby czyścić drewno wzdłuż słojów.

Zawsze używaj innej ściereczki do nanoszenia preparatu a następnie innej ściereczki do usunięcia pozostałości.

Najczęściej meble drewniane czyścimy za pomocą preparatów zawierających wosk lub olej.

Jesion bejca orzech

Materiały:

Ogromny wpływ na nasze meble ma materiał, z którego wykonana jest ściereczka. Zdecydowanie odradzamy używania ściereczek z mikrofibry. Większość ściereeczek dostępnych w sklepach posiada włókna, które powodują mikrorysy na powierzchni mebla. Najlepszym wyborem jest mycie ich za pomocą szmatki z bawełny bądź gąbeczki z miękkiego materiału. Niezwykle pomocna jest ircha, czyli gąbka z cienką skórą owczą.

To tylko najważniejsze i uogólnione zasady dotyczące pielęgnacji mebli. Śledźcie naszą stronę i profile na Facebooku i Instagramie – niedługo napiszemy o tym jak dbać o meble olejowane.

Tagged , , ,