Wszystko zaczyna się i kończy w drzewie

„Wszystko zaczyna się i kończy na drzewie. Inspiracją dla nas jest właśnie ono wraz z jej formami, dziurami, pęknięciami, znakami oparzeń czy działania czasu.” Te słowa można znaleźć na oficjalnej stronie Hugo Franca. Jest to niesamowita firma działająca w Brazylii, tworząca meble ze starego drewna. Niepowtarzalny design i oryginalność – tak chyba można najłatwiej opisać jej produkty. 
Głównym celem jaki przyświeca twórcom jest uszlachetnienie materiałów, które zostały uznane za niepotrzebne.  Trzeba przyznać, że ich intencją nie jest tworzenie funkcjonalnych mebli, ale „aby przywrócić z powrotem drzewa światu człowieka w harmonijny sposób.”

„Produkty są konsekwencją troski o możliwości jakie daje surowiec: stare drzewa, które zostały wycięte przez nieodpowiedzialnych ludzi”- takie motto można znaleźć na oficjalnej stronie producenta.
Znalezione drewno pozostawione w procesie wylesiania jest zbierane na obszarze ​​Trancoso, Bahia.  Co ciekawe poszukiwania surowca odbywają się na piechotę, na oślep lub kajakiem. Poszukiwacze niejednokrotnie opierają się na wiedzy Indian Pataxo, rejestrach lokalnych.
Tak długo, jak drewno nie jest zniszczone nieodwracalnie, wszystkie jego części są wykorzystywane. Korzenie, pnie i gałęzie są przekształcane przez artystę w obiekty jedyne w swoim rodzaju.
Zobaczcie sami….
Producent na jednym ze swoich mebli.

Tagged , , , , , , ,